Instrukcja

Specyfikacja przygotowania
plików do druku

Jak przygotować plik?

Pliki w formacie PDF wersja 1.4.
Plik jako pojedyncze strony.
Strony w pliku PDF powinny być poukładane według kolejności stron od pierwszej do ostatniej.
Zalecana rozdzielczość: min 150 dpi.
Tryb kolorów: CMYK, bez osadzonych dodatkowych profili (lub zadany profil „Coated Fogra 27).
W przypadku druku z kolorów dodatkowych – kolory z odpowiednimi nazwami Pantone, nie należy przysyłać prac w innych przestrzeniach barwnych takich jak RGB czy Lab.
Elementy z kolorów dodatkowych powinny posiadać ustawione zalewki 0,05-0,08 mm.
Prace kolorowe powinny być zapisane jako Composite CMYK (bez separacji).
Czarne teksty na kolorowym tle powinny być nadrukowane (opcja overprint przy – 100% Black).
Plik powinien posiadać ustawione cropboxy.
W publikacji nie są wymagane znaczniki drukarskie, wyjątkiem są miejsca bigowania, perforacji lub wszelkiego rodzaju  otwory, które powinny zostać naniesione na grafikę w kolorze dodatkowym z ustawionym nadrukiem.
Położenie dokumentu centralnie na obszarze roboczym.
Materiały do sztancowania powinny posiadać naniesiony na grafikę obrys wykrojnika zapisany jako kolor dodatkowy z ustawionym nadrukiem.
Cienkie linie i inne elementy graficzne powinny być zdefiniowane w 1 kolorze a ich grubość nie powinna być mniejsza niż 0.050mm. Wszystkie linie poniżej tej wartości po wydruku mogą być nie widoczne lub słabo widoczne.
Przezroczystości w plikach nie powinny być tworzone za pomocą opcji nadruku tylko przy użyciu odpowiedniej do tego stworzonej funkcji w programie graficznym.
W obszarach czarnej apli zalecamy użyć: 50% Cyjanu, 50% Magenty, 50% Yellow i 100% Black.
Nazwy plików (bez polskich znaków) powinny posiadać jasno określone nazwy i zakres pagin, które się w nich znajdują oraz rodzaj zawartości, jeżeli jest to np. maska na lakier UV, tłoczenie itp.
Plik na lakier UV przygotowany tak jak pdf do druku – elementy lakierowane to 100% jednej warstwy kolorystycznej – plik przygotowany 1:1.
Spad  min 3 mm, oklejka 20 mm, środek oprawa spiralowana 4 mm z każdej strony.
Marginesy  powinny mieć min. 3 mm, przy oprawach zeszytowych  o dużej objętości stron zalecany minimalny  margines to 5 mm.
Okładka do oprawy klejonej bądź szyto-klejonej  powinna być  połączona  (1-4 str i 2-3 str) + grzbiet. W celu ustalenia grubości grzbietu prosimy o kontakt @. Do wewnętrznej strony okładki w miejscu grzbietu trzeba dodać wybranie pod klejenie, które ma mieć taką szerokość jak grzbiet + po 5 mm na lewą i prawą stronę.
Fonty zamienione na krzywe lub 100% osadzone wewnątrz pliku.
Po przesłaniu przez Klienta plików z projektem graficznym sprawdzamy je i w razie wystąpienia jakichkolwiek błędów kontaktujemy się z Klientem. Klient podejmuje decyzję o ponownym przesłaniu poprawionych plików lub o kontynuacji pracy na plikach zawierających błędy przejmując tym samym ryzyko otrzymania nieoptymalnego produktu.

przygotowanie plików

Skontaktuj się z nami, doradzimy!